Достапни линкови

Франција ќе повлече 200 војници од Авганистан


Францускиот претседател Никола Саркози при средба со војниците од неговата земја во Авганистан
Франција ќе повлече околу 200 војници од Авганистан во следниот месец како дел од планот за постепено повлекување на нејзините сили од земјата. Потпаролот на француската војска, Тери Буркхард изјави дека војниците ќе го напуштат Авганистан на крајот од октомври.
Франција има околу 4000 војници во Авганистан кои се дел од мисијата на НАТО во земјата.
XS
SM
MD
LG