Достапни линкови

Светските берзи погодени од новите економски стравувањата


Берзанскиот пазар забележа остар пад на акциите по предупредувањата за ранливоста на глобалата економија. Во Њујорк индексот Дау Џонс падна за повеќе од 3 проценти. Европските берзи забележаа пад од над 4 отсто додека азиските берзи се затворени. Претходно денеска во Вашингтон претседателот на Светската банка Роберт Зелик предупреди дека светката економија е во „опасна фаза“. Вчера и Меѓународниот монетарен фонд предупреди дека глобалната економија е поранлива отколку за време на глобалната криза во 2008-мата година.
XS
SM
MD
LG