Достапни линкови

Oдлуката за влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната е одложена


Европските земји членки на Шенген зоната денеска не се договорија дали Романија и Бугарија ќе може да им се придружат во членството соошшти германскиот портпарол на министертвото за надворешни работи. Во соопштението е наведено дека на денешниот состанок е одлучено да се одложи донесувањето на таа одлука до самитот на ЕУ на 17-18 октомври.Европската Комисија изгласа дека двете земји ги исполниле техничките критериуми за членство додека Финска Холандија се против и сметаат дека Бугарија и Романија мора да преземат мерки за справување со организираниот криминал и корупција пред да станат членки на Шенген Зоната.
XS
SM
MD
LG