Достапни линкови

Преговорите меѓу Молдавија и Трансдњестар повторно ќе стартуваат


ОБСЕ го поздрави рестрирањето на меѓународните преговори за прашањето на Трансдњестар, која се отцепи од Молдавија во 1990 година. Во преговорите таканаречени „5+2 “ за Трансдњепар учествуваат преставници од Молдавија, Трансдњестар, Русија, Украина, Европската унија, САД и ОБСЕ. Договорот за повторно почнување на преговорите до крајот на годинава е голем чекор напред во процесот, соопштија претставниците на ОБСЕ. По отцепувањето на Трансдњестар од Молдавија двете земји влегоа во кратка војна во 1992 година. От огаш ни една земја не јапризна нејзината независност. Официјалните преговори прекинаа во 2006 тата година.
XS
SM
MD
LG