Достапни линкови

Сателит на НАСА се очекува утре да падне на Земјата


Архивска фотографија, носач на сателит
Американски сателит кој не е повеќе во употреба се очекува утре да падне на Земјата. Во почетокот на месецов НАСА соопшти дека 20 години стариот сателит кој тежи 6 тона треба да падне во близина на екваторот. Во соопштението е наведено дека прислетувањето се очекува поголемиот дел од сателитот да согори.
XS
SM
MD
LG