Достапни линкови

Штрајк на превозниците во Атина


Атина, 24 часовен штрајк
Секторот на јавниот и на такси превозот во Атина стапи во 24 часовен штрајк откако грчките власти најавија нови мерки за штедење во кои се вклучени и кратења на пензиите, како и зголемување на даноците. Се очекува и тричасовен штрајк на контролорите на летањето и веќе се откажани голем број на летови. Грција е под притисок на меѓународните кредитори да ги оствари фискалните цели и да го намали големиот јавен сектор кој има над 750 илјади вработени.
XS
SM
MD
LG