Достапни линкови

Клаус: во еврозоната нема решение на грчката криза


Чешкиот претседател Вацлав Клаус
Чешкиот претседател Вацлав Клаус кој е во посета на Соединетите држави изјави дека нема решение за грчката должничка криза во рамките на еврозоната. Тој повтори дека Грција релативно лесно би можела да излезе од монетарната унија. ,,Технички и административно тоа е можно,, изјави Клаус за американската телевизија Си Ен Би Си. И порано чешкиот претседател им порачувал на грциите да и се вратат на драхмата.
XS
SM
MD
LG