Достапни линкови

Вооружени престрелки во Јемен


И денеска се водат вооружени престрелки во главниот град на Јeмен меѓу демонстрантите и безбедносните сили јавуваат новинските агенции. Се уште нема информации за жртви. Во изминативе 3 дена се евидентитрани над 80 жртви во насилните протести. Претходно денеска стотици граѓани маршираа во погребна поворка за десетиците жртви. Демонстрантите бараат веќе неколку месеци претседателот Али Абдула Салех да се симне од фунцијата на која е веќе 33 години.
XS
SM
MD
LG