Достапни линкови

Падна владата на Пахор


Владата во Словенија денеска падна. Парламентарците изгласаа недоверба на владата на премиерот Борут Пахор. Дискусијата траеше 8 часа на која 51претници гласа „ против“ а 36 гласа „за“ . По дискусијата во Собранието Пахор се заблагодари за досегашната соработка. Парламентот за еден месец треба да избере нов мандатар а доколку тоа не успее претседателот на државата ќе треба да распише предвремени избори во рок од два месеца.
XS
SM
MD
LG