Достапни линкови

Напад врз шиитески муслимански верници во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека вооружени напаѓачи отвориле оган врз автобус со шиитски муслимански верници при што загинале најмалку 28 луѓе. Верниците патувале со автобус низ областа Мастунг во југозападниот дел на Пакистан кон иранската граница кога се случил нападот. Автобусот со 40 патници бил пресретнат од вооружени напаѓачи на мотори при што двајца од нив загинале.
XS
SM
MD
LG