Достапни линкови

Јосиповиќ не е сигурен дека вистинските луѓе се во Хаг


Хрватскиот престедател Иво Јосиповиќ синоќа во Њујорк изјави дека не е сигурен оти во Хаг се вистинските луѓе од Хрватска, но мора да се прифатат одлуките од Трубуналот. Тој додаде дека е осетливо прашањето за пресудуте за генералите Анте Готовина и Младен Маркач и дека не е задоволен од резултатите од судењето во Хаг. Јосиповиќ истакна дека одлуките на хашкиот суд треба да се почитуваат , иако и домашните и меѓународните судови умеат да згрешат.
XS
SM
MD
LG