Достапни линкови

Абаз - Израел да ја признае палестинската државност


Махмуд Абаз
Палестинскиот лидер Махмуд Абаз денеска го повика Израел да ја признае палестинската државност и да се искористи можноста за постигнување мир.
Тој ова го изјави во Њујорк каде пристигна за да поднесе формално барање во Генералното Собрание на Обединетите Нации по неговиот говор во петок.
САД се заканија со вето во Советот за Безбедност и побараа ова прашање да се реши низ преговори со Израел.
XS
SM
MD
LG