Достапни линкови

Нетанјаху: Обидот на Палестинците ќе биде не успешен


Изралескиот премиер Бенјамин Нетанјаху
Изралескиот премиер Бенјамин Нетанјаху верува дека обидот на Палестинците да станат полноправна членка на Обединетите Нации ќе биде неуспешен. Нетанјаху денеска од неговиот кабинет во Ерусалим изрази уверување дека Советот за безбедност на ОН нема да ја признае палестинската држава.
Палестинскиот претседател Махмуд Абсад планира следнава недела да поднесе официјално барање за полноправно членство во Обединетите Нации на Генералното Собрание во Њујорк. Палестинците бараат од ОН да ја признаат нејзината независнот.
САД најави дека ќе стави вето на таквото барање. Но голем број земји досега го поддржаа барањето на Палестинците, како земјите членки на Арапската Лига, Норвешка, Русија.
XS
SM
MD
LG