Достапни линкови

Турскиот претседател во посета на Германија


Iran -- President Mahmud Ahmadinejad (R) greets his Turkish counterpart Abdullah Gul in Tehran, 14feb2011
Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска ќе пристигне во 4 дневна посета на Гераманија. Посетата на Ѓул доаѓа на 50 годишнината од потпишувањето на договорот меѓу двете земји со кој се отвори патот за доселување на турските работници во Германија. Предвидено е Ѓул да се сретне со германскиот претседател Кристијан Вулф, со канцеларката Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле. Се очекува на средбите главна тема да биде кандидатурата на Турција за членство во ЕУ како и за недостатокот на германска поддршка за истата.
XS
SM
MD
LG