Достапни линкови

Проруска партија победи на изборите во Летонија


Архивска фотографија
Проруската малцинска партија во Летонија ги освои поголемиот дел од гласовите на парламентраните избори. Прелиминарните резултати покажуваат дека централно-левичарската партија „Хармонија “освоила речиси 30 проценти од гласовите што е за 10 отсто повеќе од партијата на пораншниот претседател Валдис Затлер која освои 20 проценти. Со ваквиот резултат проруската партија за да формира валда ќе треба да коалицира со една од двете ривалски партии. До изборите доjде откако на јулскиот референдум, над 90 насто од гласачите го подржаа екс претседателот Валдис Затлерс, кој го распушти парламентот поради корупциски скандали.
XS
SM
MD
LG