Достапни линкови

Најмалку 9 луѓе загинале при несреќата на аеро шоу во Невада


Најмалку 9 лица загинале, а 54-тина биле повредени кога на вчерашното аеро шоу во американската држава Невада, се урна авион од Втората Светска Војна.Меѓу повредените 8 мина се вои критична здравстсвена состојба.Американскиот Национален совет за безбедност најави дека ќе спроведе истрага за несреќата, но се стравуваат дека нема да најдат запис од летот затоа што можно е авионот да немал црна кутија.Се претпоставува дека авионот од типот Мустанг веројатно имал технички проблеми и затоа паднал во масата посетители.Пилот што управувал со авионоте е 74 годишниот Џими Ливорд.
XS
SM
MD
LG