Достапни линкови

Турција не сака помош од САД за проблемот со Израел


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу
На Турција не и потребно посредување од САД за решавање на кризата со Израел која настана со нападот на турскиот брод со хуманитарна помош наменета за Појасот Газа. Ова го изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу на прес-конференција во провинцијата Конија. Тој одговарајќи на новинарско прашање дали е можно САД да се вклучи во решавање на несогласувањта меѓу Турција и Израел изјави дека „ На Турција не и е потребен медијатор за Израел.
XS
SM
MD
LG