Достапни линкови

Руска делегација во мировна мисија во Сирија


Група руски пратеници денеска пристигнаа во Дамаск да се сретнат со сирискиот претседател Башар Ал Асад и преставници на сириската опозиција со цел да иницираат мировни разговори јавуваат новинските агенции.
Потпретседателот на Горниот Дом на рускиот парламент Илијас Оумаканов изјавил дека „Русија е подготвена да помогне со внатрешен политички дијалог кој треба да се одржува во мирна атмосфера без жртви.“ Се уште не е соопштено кога руските политичари ќе се сренат со Асад ниту со кои претставници на опозицијата.
XS
SM
MD
LG