Достапни линкови

Предвремени парламентарни избори во Летонија


Владис Затлерс
Во Летонија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори во време кога државата се обидува да избегне длабока рецесија. Се очекува победа на про-руската коалиција, но аналитичарите предвидуваат дека ривалските партии нема да и овозможат да формира влада. До изборите доаѓа откако на јулскиот референдум, над 90 насто од гласачите го подржаа екс претседателот Валдис Затлерс, кој го распушти парламентот поради корупциски скандали.
XS
SM
MD
LG