Достапни линкови

Абаз потврди - палестинците ќе бараат држава во ОН


Palestine - Palestinian President Mahmud Abbas
Палестинскиот Претседател Махмуд Абаз потврди дека палестинската власт и формално ќе поднесе апликација во ОН за целосно членство на палестинска држава во Светската Организација. Говорот на Абаз во Рамала е пред Генералното Собрание кое почнува следната недела.
Се бара државата во своите граници да ги вклучи Западниот Брег, Газа и Источен Ерусалим подрачје окупинао од Израел во 1967 година. Израел и САД се противат на овој чекор, А Вашингтон најави вето во Советот за Безбедност на ОН.
XS
SM
MD
LG