Достапни линкови

Ердоган - Ниедна власт неможе да ја спречи вољата на народот


Libya -- Turkish Prime Minister Tayyip Erdogan (L) is greeted by Chairman of National Transitional Council Mustafa Abdel Jalil as he arrives in Tripoli, 16Sep2011
Силите на либискиот Преоден Совет ги продолжија борбите за контрола врз последните упоришта на остранетиот либиски лидер Моамер Гадфи Сирте и Бали Валид.

По 7 месеци борби, Националниот Транзиционен Совет контролира поголем дел од Либија, но нема трага од Моамеф ел Гадафи.

Во меѓувреме во рамките на неговата арапска турнеа денеска во Триполи турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган оствари средба со новите либиски власти. Тој изјави дека либијците покажале дека ниту една администрација не може да застане на патот на вољата на народот.
XS
SM
MD
LG