Достапни линкови

Одлуката за заемот на Грција одложена за октомври


Шефот на еврозоната Жан Клод Јункер, Вроцлав
Шефот на еврозоната Жан Клод Јункер денеска изјави дека 17 земји членки кои ја користат заедничката валута ја одложија за идниот месец одлуката за исплата на 8 милијарди евра од пакетот за помош на Грција. Јункер на прес конференцијата, по состанокот на министрите за финансии на еврозоната што се одржа во полскиот град Вроцлав ја поздрави, како што рече, обновената и цврста посветеност на Грција да го спроведе планот за штедење. На состанокот учествуваше и американскиот министер за финансии Тимоти Гајтнер.
XS
SM
MD
LG