Достапни линкови

Тешки борби во Сирт, а во Триполи Ердоган


Силите на либискиот Преоден совет започнаа борби за контрола врз последните две упоришта на остранетиот либиски лидер Моамер Гадафи - неговиот роден град Сирт и Бали Валид.

По 7 месеци борби, Националниот преоден Совет контролира поголем дел од Либија, но нема трага од Моамер ел Гадафи.

Во меѓувреме, во Триполи денеска пристигна турскиот премиер Рееџеп Таип Ердоган во рамките на неговата арапска турнеја.
XS
SM
MD
LG