Достапни линкови

Бомба врз полициски автобус во југоисточнаТурција


Протести на курдите во Истамул на 1 септември 2011
Петмина полицајци вчера се лесно повредени во напад со рачно изработена бомба фрлена врз полициски автобус на патот Дијарбекир-Силван во југоисточна Турција, соопшти валијата на Дијарбекир Мустафа Топрак.
По инцидентот голем број полицајци се испратени на местото на нападот.
Едно вооружено лице било приведено.
Бунтовници на Курдската работничка партија често изведуваат слични напади во југоисточна Турција
XS
SM
MD
LG