Достапни линкови

Данскиот премиер Расмусен го призна поразот


Данскиот премиер Ларс Локе Расмусен во своето обраќање околу полноќ пред неговите приврзаници го призна изборниот пораз на вчерашните парламентарни избори. Според првичните резулатити социјал демократите имаат 89 мандати а блокот околу либералите 86 мандати. Со ова Сојузот на левицата е принуден мнозинството да го формира со помош на четири мандати од данските автономни области.
XS
SM
MD
LG