Достапни линкови

Големи пожари во Србија, Црна Гора и Бугарија


Големи шумски пожари се регистрирани во централниот дел од Србија и во близина на црногорскиот главен град Подгорица. Српските надлежните институции сооптиштија дека пожарот се уште е активен и тешко ќе го изгасат поради непристапниот терен. Властите во Подгорица побараа од жителите да не излегуваат без потреба поради исклучително високо ниво на смог, од пожарот кој зафати 100 хактари шума. Слична ситуација е и во Бугарија каде се регистрирани четири големи пожари во југоисточниот дел од државата.
XS
SM
MD
LG