Достапни линкови

Руски милјардер се повлече од политика


Рускиот милјардер Микаил Прокоров денеска соопшти дека ја напушта партијата „Вистинска цел“ откако пред неколку месеци стана нејзин лидер. Во меѓувреме неговите противници во партијта побара да биде сменет од лидерското место. Двете фракции во партијата денеска одржаа одвоени состаноци во Москва. Партијата му дала премолчана поддршка на Кремљ во пресрет на декемвриските парламентарни избори. Прокоров е трет на листа на магазинот Форбс по богатството во вредност од 18 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG