Достапни линкови

Белорусија демантира, не го снабдувала Иран со оружје


Архивска фотографија Белорускиот претседател Алексадар Лукашенко и иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Белоруското министерство за надворешни работи денеска ги негираше тврдењата дека Белорусија го снабдува Иран со ракети и нуклерана технолигија што е во спротивност со санкциите на Обединетите Нации. Новинската агенција Ројтерс вчера цититрајќи „ западни дипломати “ јави дека постојат сомневања оти Белорусија се претвора во клучен играч во помагањето на Иран да развие нов ракетен систем и нуклеарна технологија. Ројтерс цитирајќи извор од Обединетите Нации известува дека ова прашање ќе биде подигнато во дискусијате меѓу експертите во Обединетите Нации на крајот на месецов.
XS
SM
MD
LG