Достапни линкови

40-годишнина на Гринпис


Глобалната организација за заштита на човековата околина, Гринпис, денеска одбележува 40 години од соновањето. Сара Холден, менаџер за комуникации во Гринпис Интернешнел, за Радио Слободна Европа изјави дека оваа организација беше и ќе остане водечка во битката за подобрување на човековата околина. Гринпис беше основана на 15-ти септември 1971-ва година во Ванкувер од страна на мала група активисти кои протестираа против подземните нуклеарни проби. Денес Гринпис има канцеларии во над 40 земји.
XS
SM
MD
LG