Достапни линкови

На денешните избори во Данска се очекува победа на опозицијата


Во Данска денеска се одржуваат избори на кои се очекува окончување на 10 годишното централно – десничарско владеење и за прв пат премиер да стане жена. Според истражувањата на јавното мислење, на изборите би требало да победи централно – левичарската коалиција, предводена од Хеле Торнинг Шмит, кој би станала и премиер на Данска. Шмит, во предизборната кампања, предложи сите во Данска да работат по 12 минути дневно повеќе, со што би се раздвижил економскиот раст.
XS
SM
MD
LG