Достапни линкови

Вработен во УБС, ја "изгорел" банката за 2 милијарди долари


Швајцарската банка УБС денеска соопшти дека открила неовластено тргување на еден нејзин вработен, со кое е предизвикана загуба од 2 милијарди долари. Според банката, тоа не било на штета на ниеден клиент, но банката ќе има загуба во третиот квартал од годинава. По ваквата вест, акциите на оваа швајцарска банка паднаа за повеќе од 7 проценти.
XS
SM
MD
LG