Достапни линкови

Грција останува во Еврозоната


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу
Лидерите на Грција, Франција и Германија, Јоргос Папандреу, Никола Саркози и Ангела Меркел разговараа за финансиската криза во Еврозоната. Потпаролот на грчката влада Илијас Мосијалос по телефонската конференција изјави дека Грција ќе остане во ЕУ.
Франција и Германија укажаа дека се уверени оти иднината на Грција е во европското семејство со оглед дека Атина вети спроведување на строгите економски мерки неопходни за добивање помош од Унијата за спасување.
XS
SM
MD
LG