Достапни линкови

Генералниот секретар на НАТО во посета на Косово


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска ќе ја посети Приштина, каде ќе разговара со властите во обид да се намалат тензиите меѓу Србите и Албанците во земјата.
Расмусен ќе оствари средба со косовскиот премиер Хашим Тачи, неговиот заменик Слободан Петровиќ и со министерот за безбедност Агим Чеку. Предвидено е Расмусен да се сретне и со новиот командант на КФОР германскиот генерал Ерхард Древсо.
XS
SM
MD
LG