Достапни линкови

ЕУ со предупредување до БиХ


Логото на ЕУ
Европската Унија ја предупреди БиХ дека може да остане без пристапните фондови од 96 милиони евра, поради расправиите меѓу политичките лидери од регионот. Потпаролот на Унијата во земјата, Енди Мекгуфи изјави дека тензиите во Босна ги загрозиле ИПА фондовите за 2011 година. Константните несогласувања меѓу двата ентитета во БиХ, Хрватската муслиманската федерација и Република Српска го одложуваат спроведувањето на реформите за евроатланската интеграција на земјата.
XS
SM
MD
LG