Достапни линкови

Напади на сириските војници покрај границата со Турција


Сириските војници со тенкови упаднале во градови и села во близина на границата со Турција. Активистите за човекови соопштија дека најмалку 4 селани загинале во немирите, а во меѓувреме најмалку 100 лица биле уапсени меѓу кои и 8 членови на семејството полковникот Ријад ал Асад. Сирискиот претседател Башар Ал Асад поради состојбата во земјата се соочува со меѓународна осуда.
XS
SM
MD
LG