Достапни линкови

Иванов разговарал со македонските војници во Авганистан


Претседателот Ѓорге Иванов денеска зборувал телефонски со претставниви на македонската воена мисија во Авгaнистан по вчерашните вооружени напади во околината на командата на меѓународната мисија ИСАФ и амбасадата на САД во Кабул . Во соопштението е наведено дека македонските војници редовно и нормално ги извршуваат своите задачи во Кабул и во другите области на Авганистан . Македонските војници остануваат вклучени во активностите за стабилизирање на Авганистан и развој на мирот и демократијата во таа земја, како дел од меѓународната мировна мисија ИСАФ, предводена од НАТО.
XS
SM
MD
LG