Достапни линкови

Расмусен во Косово, на ден пред преземањето на граничната контрола


Netherlands - NATO Secretary-General Anders Fogh Rasmussen of Denmark gives a news conference at the Catshuis in the Hague, 14Jul2011
Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен утре ќе пристигне во посета на Приштина каде треба да се сретне со командантот на КФОР Ерхард Древс и премиерот на Косово Хашим Тачи. Ова го соопштија од кабинетот на Тачи.Расмусен ќе пристигне во Косово еден ден пред Приштина да ја преземе контролата врз двата гранични премина во северниот дел на Косово. Претходно Тачи ја обвини Србија дека планира да да предизвика насилство.Вчера српскиот претседател Борис Тадиќ предупреди дека косовскиот план може да предизвика нови тензии.
XS
SM
MD
LG