Достапни линкови

Итен состанок на лидерите на Грција, Франција и Германија


Лидерите на Грција, Франција и Германија денеска ќе оддржат телефонска конференција на тема должничката криза во еврозоната. Претходно денеска рејтинг агенцијата Мудис го намали кредитниот рејтинг на две врвни француски банки поради нивната изложеност на грчката финансиска криза. Претседателот на Евроспката Комсија Жозе Мануел Баросо вчера во Стразбур изјави дека наскоро ќе ги претстави опцииите за воведување на обврзници за еврозоната. Германија се уште се противи на идеата за заеднички обврзници, но без нејзино одобрување планоте не може да се спроведе.
XS
SM
MD
LG