Достапни линкови

Братот на поранешниот претседател Бакиев главен осомничен за убиство


Киргистан
Киргистанскиот министер за надворшни работи Зарулбек Русалев изјави денеска дека е разоткриено убитвото на политичарот Медет Садукркулов во 2009-тата година. Тој соопшти дека до сега 17 луѓе се притворени за поврзаност со убитвото. Русалиев изјави дека главен осомничен за организирањето на убиството е Јануш Бакиев брат на поранешниот претседател Курманбек Бакиев. Јануш Бакиве во 2009-тата бил шеф на претседателската служба за обезбедување, кога телото на Самдуркулов и на други двајца биле пронајдени изгорени во сола. Тогашните власти ја преекинаа истрагата затварјќи ја како „случајна несреќа“.
XS
SM
MD
LG