Достапни линкови

Италија со рекорден јавен долг


Италијанскиот јавен долг летово ја достигна рекордна вреддност од речиси 1, 2 милијарди евра, соопшти италијанската Национална Банка. Минатата година буџетскиот дефицит изнесувал 4, 6 отсто од БДП што е над дозволениот лимит во еврозоната. Долниот дом во Парламентот денеска го изгласа за новиот владин пакет мерки за штедење.
XS
SM
MD
LG