Достапни линкови

Белорусија по втор пат годинаа ја девалвира валутата


Белорусија денеска ја девалвираше домашната валута, по втор пат годинава.Земјтата се справува со баланирање на дефицитиот, по што до сега ја девалвираше валутата за 36 проценти.Владата побара заем од Меѓународниот монетарен фонд во вредност од 8 милијарди долари, но за да го добие треба да спроведе економски ретформи. Кризата во земјата настана по спорниот претседателски избори минатата година Алексадаар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG