Достапни линкови

Оли Рен: Неуспехот на Грција да ги исплати долговите ќе и наштети на Европа


Croatia - European commissioner for enlargement Oli Rehn and Croatian Prime Minister Ivo Sanader, 12Nov2008
Еврокомесарот за еконoмски прашања Оли Рен денеска изјави дека грчкиот неуспех да ги исплати долговите ќе има драматични последици врз Европа и целиот свет. Рен во своето обраќање во Евроспкиот Парламент изјави дека прогласување на мораториум за долговите на Грција или нејзин излез од еврозоната ќе им наштети на економските, социјалните и политичките односи во Унијата и европските партнери. Коментарите на еврокомесарот следуваат по се погласните шпекулациии за сценарија за евентуален банкрот на Грција.
XS
SM
MD
LG