Достапни линкови

Кина ќе и помогне на Европа во борбата со кризата


Вен Џијабао
Кина е подготовена да и помогне на Европа во борбата со должничката криза, изјави кинескиот премиер Вен Џијабао на состанокот на Светскиот економски форум што се одржува во кинескиот град Далијан. Тој истовремено им порача на Соединетите држави и на Европа сериозно да се позанимаваат со должничките проблеми и да внесат измени кои ќе овозможат обнова на глобалната финансиска стабилност и економски пораст.
XS
SM
MD
LG