Достапни линкови

Кина со домашна потрошувачка ќе потикнува економски раст


Кинескиот премиер Вен Џиабао
Кина ќе се потпира на домашната потрошувачка за да се поттикне економскиот раст во наредните години,изјави кинескиот премиер Вен Џиабао на отварањето на Светскиот економски Форум, во североисточниот пристанишен град Далиан.
Кинескиот премиер изјави и дека Кина ќе ја задржи силната монетарна политика, и ќе ја провери инфлација, која падна на 6,2 отсто во август од претходните 6,5 проценти во изминатите три години. Тој изјави и дека Кина е подготвена да инвестира повеќе во европските земји, и ги повика да ја признаваат Кина како пазарна економија.
XS
SM
MD
LG