Достапни линкови

Ердоган: Признавањето на палестинската држава е обврска


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на состанокот во Каиро на Арапската Лига изјавил дека признавањето на независноста на палестинската држава е обврска за секоја држава. Ердоган во своето обраќање на состанокот ја осуди израелската политика. Турскиот премиер е во посета на Египет како дел од неговата Северноафриканска турнеја во обид на зацрвстување на турската позиција во регионот по „арапската пролет“
XS
SM
MD
LG