Достапни линкови

Турција планира операција против курдските милитанти во Ирак


Турција предупреди дека планира да спроведе акција против курските милитанти во северен Ирак. Министерот за внатрешни работи Наим Сахин изјави дека стартот на големата операција зависи од разговорите со Ирак. Турската војска минатата недела соопштио дека при нивните воздушни и артилериски напдаи врз базата на курдската работничка партија во курдксиот регион загинале околу 150 курдски буновници.
XS
SM
MD
LG