Достапни линкови

Иран - американските планинари ќе бидат ослободени


Мајката не еден од затворените планинари зборува на прес-конференција во Вашингтон.
Американската ТВ Станица NBC објави дека иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјавил дека двајцата затворени американски планинари ќе биле ослободени во рок од два дена, јави Ројтерс.
Шон Бауер и Џош Фатал беа уапсени во Јули 2009 во близина на иранската граница со Ирак каде што планиреле.
Тие се жалеа на казната затвор на 28 август. Третиот американец Сара Шоурд беше ослободена во септември 2010 и се врати во САД.
XS
SM
MD
LG