Достапни линкови

Ердоган ја започнува арапската турнеја


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган е во Египет, прва земја во рамките на неговата арапска турнеја по народните востанија во тие држави.
Денеска во Каиро, Ердоган ќе се состане со новото воено раководство, а ќе има обраќање и на состанокот на арапската лига.
Тој потоа ќе отпатува во Тунис и Либија.
Посетата на турскиот премиер има за цел засилување на однoсiте со арапскиот свет и доаѓа по нарушување на однисте со Израел.
XS
SM
MD
LG