Достапни линкови

Нема опасност од радијација по експлозијата во Франција


France -- Rescuers and medics land by helicopter in the nuclear site of Marcoule, 12Sep2011
Француските власти тврдат дека нема опасност од радиоактивност по експлозијата во Ценатрот за нуклеарен отпад во Јужна Франција. Во соопштението на агенцијата за нуклеарна безбедност е наведено дека при експлозијата загина еден човек , а четворица се повредени. Во продолжение на соопштението се објаснува дека експлозијата се случила во печка за топење на атомски отпад, со многу ниска радиоактивност, и дека во центарот нема реактори. Пожарот кој избил по експлозиијата е ставн под контрола а причините експлозијата се уште се непознати. На само 20 километри од експлозијата се наоѓа туристичко место кое во овој период од годината изобилува со туристи
XS
SM
MD
LG