Достапни линкови

Бензинот повторно поскапе


Бензините од утре поскапуваат за три денари, а дизел горивата за два, односно 2,5 денари по литар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергатика новата цена на Еуросупер БС-95 изнесува 80, а на Еуросупер БС-98 ќе чини 81,5 денари за литар a цената на Еуродизел се зголемува за 2 денари за литар и ќе чини 68 денари. Како причина за зголемувањето на цената на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 4,83 отсто повисоката просечна цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и за 0,66 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.
XS
SM
MD
LG